Кожна людина має свої дивацтва, але кажуть, що у геніїв химерна поведінка перехлюпує всі межі.
Іноді письменникові, котрий перебуває в стані творчості серед художніх образів, створених його уявою, важко відразу повертатися у світ повсякденної дійсності. Йому властиве жити у вигаданій дійсності, у віртуальному світі, як зараз прийнято виражатися. Мабуть, не існує художників слова, які були б вільні від дивацтв поведінки і дивовижних вчинків. Кожен індивідуум може уславитися за дивака, якщо він дозволяє собі якісь слабкості і дивацтва, проте письменники надають своїм власним дивацтв особливе значення і можуть ображатися, якщо їх оточення без належної уваги, пошани і поваги відноситься до таких.
Оноре де Бальзак (1790-1850) - великий французький письменник, основоположник реалізму в європейській літературі, трудівник пера, якому часто не вистачало дня для створення творів, а тому він в основному працював ночами, бажаючи забезпечити собі матеріальне благополуччя, ніж до терміну і підірвав своє здоров'я, він створював свої романи при шести свічках, що горять у канделябрах і при щільно засунутих шторах, щоб жоден промінчик світла не проникав зовні. Він вважав, що тільки ніч, безмежна, дозволяє йому працювати безперервно, і заради цієї роботи він пересував стрілки годинника і перетворював день на ніч і навпаки.
Перебуваючи в літературних працях, він випивав величезне число чашок кави. Він випивав на день до 15 чашок цього стимулюючого напою. Значно порушував звичайний перебіг життя людей, його оточували, ця його примха сприяла тому, що один з його літературних секретарів збожеволів, не витримавши такого режиму, різнився від звичайного порядку людського життя. Творив, стоячи босоніж на холодній підлозі. Мабуть, охолодження мозку через ноги дійсно якось впливає на розумовий процес.
Іммануїл Кант (1724-1804) - відомий німецький філософ і вчений, письменник, один з ідеологів буржуазного реформізму, пред'являв дуже суворі вимоги до себе і свого життя. Він ніколи не вступав у шлюб і був явним противником людей одружених в своєму оточенні. Будучи прихильником такого підходу до життя, він одного разу навіть звільнив свого вірного слугу Лампі, як тільки дізнався, що той таємно від нього одружився.
Йоганн Вольфганг фон Гете (1749-1832) - німецький поет і мислитель, громадський і державний діяч, всебічно розвинений і обдарований, володів кількома мовами, крім рідної німецької, доктор права - не переносив запаху часнику, не любив собак і людей, які носили окуляри. Історія зберегла переказ про те, що він, будучи директором театру у Веймарі, навіть подав прохання про відставку герцогу, коли одного разу в театрі з'явився собака!
Йоганн Гете працював тільки в герметично закритому приміщенні, без найменшого доступу свіжого повітря.
Відомий американський письменник-романтик і поет, один з основоположників детективної літератури Едгар Аллан По (1809-1849) багато своїх творів створив під впливом алкоголю і опіуму, при цьому він страждав фобією бути похованим заживо, а також слуховими і зоровими галюцинаціями. Ці галюцинації він переносив на сторінки своїх творів.
Письменник все життя боявся темряви. Можливо, однією з причин виникнення цього страху стало те, що в дитинстві майбутній письменник навчався... на цвинтарі. Школа, куди ходив хлопчик, була така бідна, що підручники для дітей купити не вдавалося. Винахідливий учитель математики проводив заняття на кладовищі, що знаходилося неподалік, серед могил. Кожен учень вибирав собі надгробний пам'ятник і підраховував, скільки років прожив покійний, віднімаючи від дати смерті дату народження. Не дивно, що По виріс і став тим, ким він став - засновником світової літератури жахів.
Олександр Сергійович Пушкін (1799-1837) — російський поет, драматург та прозаїк, реформатор і творець сучасної російської літературної мови, автор критичних та історичних творів.
Окрім знаменитої звички малювати на полях рукописів всілякі каракулі, дуже любив під час роботи пити лимонад. Якщо поет збирався писати вночі, слуги заздалегідь ставили йому на стіл цілий глечик цього напою.
Пушкін дуже любив постріляти в лазні. Кажуть, що в селі Михайлівське майже нічого справжнього з часів поета толком зберегти не вдалося, проте стіна, в яку Пушкін стріляв, на подив залишилася в цілості.
Йо́ганн Крістоф Фрі́дріх фон Ши́ллер (1759 — 1805) — німецький поет, філософ, теоретик мистецтва і драматург, професор історії і військовий лікар, представник напрямків «Буря і натиск» і романтизму в літературі. Не міг працювати, якщо шухляда його письмового столу не була набита гнилими яблуками. На це, до речі, нерідко нарікав Гете, коли заходив у гості до друга. Він писав свої драми, тримаючи ноги в кориті з крижаною водою.
Вікто́р-Марі Гюго
(1802 — 1885) — французький письменник, драматург, поет,
Наказував слугам ховати увесь його одяг для того, щоб у письменника не було спокуси вийти на вулицю і відволіктися від написання чергового великого твору.
Уславився тим, що якось обстриг собі півголови й поголив півбороди і завдяки цьому «прив'язав» себе на кілька тижнів до письмового столу, щоб закінчити в необхідний термін один із романів. Письменник зробив це для того, щоб не відволікатися від роботи і нікуди не виходити: він змушений був залишатися вдома, поки волосся не відросло.
В 1862 році, перебуваючи у відпустці, Віктор Гюго захотів дізнатися реакцію читачів на щойно виданий роман "Знедолені" і надіслав своєму видавцеві телеграму з одним символом "?". Той надіслав у відповідь телеграму теж з одним знаком - "!". Ймовірно, це було найкоротше листування в історії.
Ге́нрік І́бсен (1828 — 1906) — норвезький драматург і поет, реалістичні і суперечливі п'єси якого революціонізували європейський театр.
На столі драматурга завжди стояв портрет ненависного йому суперника - Августа Стріндберга. На цілком логічні запитання друзів про те, навіщо зберігати портрет конкурента, Ібсен відповідав: «Не можу написати ані рядка, якщо на мене не дивляться ці божевільні очі!»
Ча́рлз Ді́ккенс (1812 — 1870) — англійський письменник, один із найпопулярніших романістів вікторіанської епохи, відомий політичний агітатор.письменник часто відвідував морги. Там йому ніщо не заважало роздумувати про тлінність буття. Ще одна цікава особливість автора «Олівера Твіста»: кожні 50 рядків написаного тексту він запивав ковтком гарячої води.
Щодня письменник Чарльз Діккенс випивав по півлітра ігристого вина. У 1858 році йому поставили діагноз "перевтома" і один добрий лікар розробив для Діккенса спеціальну дієту. Перш ніж встати з ліжка, письменник випивав велику склянку вершків з однією-двома столовими ложками рому. Опівдні він "перекушував" коктейлем "шеррі-коблер" і бісквітом. О третій годині за розкладом слід було випити шампанського - півлітра. Між п’ятою і восьмою вечора, перед лекціями, слід було з'їсти яйце, збите з шеррі. І, нарешті, оскільки раціон все-таки повинен бути збалансованим, Діккенс завершував свій день яловичиною, супом і чаєм.
Ерне́ст Міллер Хемінгуей, (1899 — 1961) — американський письменник та журналіст, лауреат Нобелівської премії з літератури 1954 року, лауреат Пулітцерівської премії1953 року.
Ернест Хемінгуей писав 500 слів на день. Він прокидався рано вранці, щоб встигнути виконати свою норму до настання спеки і творив в тиші і спокої. Незважаючи на те, що письменник був відомий своєю любов'ю до випивки, вранці він не дозволяв собі сідати за книгу у нетверезому стані.
Ернест Хемінгуей був не тільки алкоголіком і самогубцем, про що всі знають. Ще у нього був страх публічних виступів. Крім того, він ніколи не вірив у похвалу, навіть у найщирішу від своїх читачів і шанувальників. Навіть друзям - не вірив, і все!
Хемінгуей любив кішок і постійно тримав кількох тваринок у своєму будинку. Одного разу йому подарували мейн-куна, якого звали Сніжок. Через генетичну мутацію він був полідактильним, тобто мав зайві пальці на лапах. Сьогодні в будинку-музеї Хемінгуея живе більше 50 кішок, половина з яких теж полідактильні, оскільки є нащадками Сніжка. Значна частина туристів відвідує цей музей в першу чергу через кішок, а не для того, щоб долучитися до спадщини письменника.
Сті́вен Е́двін Кі́нг (1947) — американський письменник, автор більш ніж 200 творів, серед яких понад 50 книг-бестселерів у стилях жахи (англ. horror), фентезі, трилер, містика.
Стівен Кінг пише по 10 сторінок кожен день без перерви на обід і незалежно від дня тижня. Навіть святкові дні не є для нього винятком. Ця корисна звичка допомогла автору отримати титул неперевершеного Короля Жахів і зробила його найбільш плідним письменником Америки.
У 1970-х роках американські видавці вважали небажаним для авторів випускати у світ більше однієї книги на рік. Стівен Кінг, який бажав видаватися частіше, почав писати деякі твори під псевдонімом Річард Бахман. У 1984 році один продавець книжкового магазину запідозрив схожість літературних стилів авторів і виявив у Бібліотеці Конгресу запис про те, що автором одного з романів Бахмана є Кінг, повідомивши видавцям Кінга про свою знахідку. Письменник сам подзвонив до цього продавця і запропонував написати статтю, що розкрила б цей обман, давши згоду на інтерв'ю. Результатом цього став прес-реліз, який повідомляв про смерть Річарда Бахмана від "раку псевдоніма".
Франческо Петрарка
(1304 — 1374) — італійський поет та літописець, ранній гуманіст. Один із засновників гуманізму, його називають «батьком гуманізму».
Франческо Петрарка записував вірші, навіть коли їхав верхи. Підвіконня, бильця сходів здавалися йому зручнішими за письмовий стіл.
Альбер Камю (фр. Albert Camus; 1913–1960) — визначний французький романіст, філософ, публіцист, Лауреат Нобелівської премії з літератури (1957).
Письменник Альбер Камю вважав за краще одружуватися на жінках з деякими психічними розладами – обидві його дружини були не від світу цього. Та й сам він був людиною з дивацтвами. Коли він забирав свою другу дружину з пологового будинку, то … забув своїх новонароджених близнюків…
Вольтер (1694 — 1778) — один з найбільших французьких філософів-просвітників XVIII століття: поет, прозаїк, сатирик, трагік, історик, публіцист, що відомий своєю дотепністю, його нападками на встановлення католицької церкви, а також його пропагандами свободи віросповідання, свободи слова і поділу церкви і держави.
Вольтер пив до 50 чашок кави на день.
Лев Микола́йович Толсто́й (1828 — 1910) — один із найвідоміших російських письменників і мислителів
Спочатку граф почав власноручно орати землю, збираючи цим видовищем натовп селян, які чесали потилиці і сперечалися проміж собою: здурів барин або просто чудить з перепою? Після чого Лев Миколайович одягнувся немов простолюдин і пішов у село до своїх кріпаків – потеревенити про їхні потреби. Очманілі мужики поховалися в сінях від гріха подалі, а великий письменник махнув рукою на спроби зрозуміти селянську душу і зайнявся виготовленням чобіт, які потім роздаровував своїм родичам і знайомим. Його зять М. Сухонін тримав подарунок тестя на книжковій полиці, поруч з «Війною та миром».
У великого письменника був дуже нерозбірливий почерк, окрім того він плутав розділові знаки. Зрозуміти його могла тільки дружина, Софія Андріївна, якій доводилося незліченну кількість разів переписувати "Війну і мир". Психіатр Чезаре Ломброзо, побачивши почерк Толстого, вирішив, що він належить жінці легкої поведінки з психопатичними нахилами.
Жорж Санд (1804 — 1876) — французька письменниця XIX століття.
Жорж Санд, працюючи щодня до одинадцятої години вечора, ніколи не кидала роботи, поки не лунав останній удар годинника. Якщо вона закінчувала черговий роман, а до одинадцятої лишалося кілька хвилин, письменниця діставала чистий аркуш паперу і розпочинала новий твір.
Ернст Теодор Амадей Гофманн (1776—1822) — німецький письменник, композитор.
Гофман писав свої новели в кімнаті, обклеєній чорними шпалерами, а лампу прикрашав, залежно від настрою, білий, зелений або блакитний абажур. Неабиякого значення надавали творці світової літератури письмовому приладдю, важливим було для них, яким пером писати, на якому папері тощо. Часто їх вибір викликав у сучасників неприховане здивування.
Марк Твен (англ. Mark Twain), справжнє ім'я: Семюель Ленгхорн Клеменс (1835 — 1910) — американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець.
Великий американський письменник Марк Твен був великим жартівником. Тому у вільний від роботи час він любив писати в різні газети спростування про свою смерть. Щось на зразок "Чутки про мою смерть сильно перебільшені". Зрештою, він дістав усіх редакторів газет, і вони домовилися до цього повідомлення приписувати "На жаль".
Анто́н Па́влович Че́хов (рос. Анто́н Па́влович Че́хов; 17 (1860 — 1904) — російський письменник, прозаїк, драматург.
Антон Павлович Чехов у листуванні зі своєю дружиною Ольгою Леонардівною Кніппер вживав до неї крім стандартних компліментів і ласкавих слів, досить незвичайні: "актрисулька", "собака", "змія" і - відчуйте ліричність моменту - "крокодил душі моєї".
Гі де Мопассан, повне ім'я Анрі Рене Альбер Гі (1850 — 1893) — французький письменник, якого вважають натуралістом і декадентом, відомий в основному завдяки своїм новелам.
Французький письменник Гі де Мопассан був одним з тих, кого дратувала Ейфелева вежа. Тим не менше, він щодня обідав у її ресторані, пояснюючи це тим, що тут єдине місце в Парижі, звідки не видно вежі.
Немає коментарів:
Дописати коментар